CM OHNICA z Uherského Hradiště

Muzika postupně vykrystalizovala na přelomu let 2005 a 2006, kdy z původně doprovodného uskupení muzikantů na absolventský koncert cimbalisty Jana Káčera vznikla muzika, která chtěla dále hrát a ne skončit pouze koncertem. Mimo to, dalším důležitým mezníkem byla nabídka Pavla Šupky (houslisty Kunovjanu), který byl požádán souborem Handrlák z Kunovic o založení doprovodné cimbálovky. Ve velmi krátké době se podařilo poskládat muziku, kde našli své místo členové jiných muzik (Gymnázia, Střední průmyslové školy, ZUŠ), ale i ti, kteří doposud neměli možnost zahrát si v cimbálové muzice a chtěli to zkusit. Brzy si muzika připravila repertoár a vydala se na svůj první zájezd s tanečním souborem. Kvůli své velké vytíženosti Pavel Šupka předal po roce žezlo vedení CM do rukou cimbalisty Jan Káčera. S FS Handrlák muzika spolupracovala do konce roku 2008, kdy se osamostatnila, stala se občanským sdružením a vrhla se na vlastní hudební dráhu. Útočiště pro svůj další rozvoj muzika našla v Klubu kultury v Uherském Hradišti, který je její velkou oporou.  CM zde nejen zkouší, ale i veřejně vystupuje.

Obsazení muziky se postupně měnilo, střídaly se posty, někteří odešli, jiní přišli, mnozí za těch pár let vyrostli. Třeba nynější primáš začínal jako hráč obligátních houslí. Dnes muziku tvoří studenti vysokých škol a čerstvě pracující s věkovým průměrem okolo 25 let.

    Dalším úkolem po osamostatnění muziky bylo vyřešit její název. Po delší rozvaze při sklence dobrého vína s přáteli se muzika rozhodla pro název OHNICA. Znamená hořící trávu na poli v podzimním slunci, ale také temperament a ohnivost hudebního projevu muziky.

    Muzika se snaží stále rozšiřovat svůj repertoár, zaměřuje se převážně na interpretaci písňového a tanečního repertoáru hradišťského Dolňácka, celého Slovácka a nebrání se i jiným regionům a žánrům. Vzorem pro ně jsou generace starších muzikantů a cimbálových muzik z okolí (jako jsou Hradišťan, CM Jaroslava Čecha a v neposlední řadě BROLN). Dnes muzika spolupracuje s mnoha tanečními soubory - jmenovitě FS Cifra Lenky Kraváčkové, Old Stars Hradišťan, tři skupinky dětského souboru Hradišťánek, příležitostně FS Míkovjan, vystupuje jak na domácí scéně (Slavnosti vína UH, Ozvěny Horňácka, MFF Strážnice, Dolní Lomná, Kopaničářské slavnosti, Jízdy králů v Hluku, Kunovicích a Vlčnově), tak i v zahraničí (Slovensko, Rakousko, Polsko, Ukrajina, Francie, Německo). Hraje na koncertech či jiných zábavách (besedy s CM, plesy, společenské akce).

Dnešní obsazení muziky ovlivnilo mnoho faktorů. Někteří z muziky odešli z nedostatku času, za studiem či za lepším do jiných cimbálových muzik či z jiných důvodů. CM Ohnica hraje v následujícím složení:

Jan Mudrák - primáš/housle

Vladislav Ilík - housle

Štěpán Mudrák - housle

Pavel Jurečka - housle

Jan Bičan - klarinet, flétny

Petr Vlachynský - viola

Martin Pěcha - viola

Aneta Pelcová - violoncello

Jan Vaňhara - kontrabas

Jan Káčer - cimbál/umělecký vedoucí

Lucie Rybnikářová - zpěv

Kristýna Daňhelová - zpěv

Laura Martišková - zpěv 

Vojtěch Juřík - klarinet (j.h.)

Hana Varmužová - flétny (j.h.)

V roce 2011 přichystala pořad věnovaný pátému výročí muziky spojený se křtem prvního CD (Chlapci Hradišťané...), kde muzika doprovodila i legendy moravské písně: Vlastu Grycovou ze Strání a Josefa Piláta z Uherského Hradiště. Poslední čtyři roky doprovází dětské zpěváčky na soutěži Zazpívej, slavíčku.

Muzika každoročně pořádá několik vánočních koncertů, účinkuje na MFF Strážnice, v roce 2012 vystupovala v TV NOE, prezentovala se v rádiu a na dalších folklorních festivalu. V roce 2013 muzika natočila své druhé profilové CD s názvem Koření života. Repertoár na něj připravovala dva roky a před natáčením jej úspěšně prezentovala na celovečerním pořadu Sedmička s Ohnicou (záznam je na youtube).

Jan Káčer

Fotogalerie: CM OHNICA

/album/fotogalerie-cm-ohnica/foto-cm-ohnica-jpg/